Jak zapobiec zamarzaniu oleju napędowego?

Czas, kiedy to temperatura spada poniżej zera, przysparza właścicielom diesla wielu zmartwień. Olej napędowy nie znosi bowiem tego zbyt dobrze. Co możemy więc zrobić, by zapobiec jego zamarzaniu?

Odpalenie silnika podczas mrozów może być czasem naprawdę dużym wyzwaniem. I bynajmniej nie chodzi tu o akumulator, a o zamarzające paliwo. Jest to naprawdę duży problem, dotyczący w szczególności auta z silnikiem diesla. Dlaczego tak się dzieje? Sprawcą jest parafina zawarta w oleju. To właśnie ona pod wpływem minusowych temperatur gęstnieje, zmieniając tym samym strukturę oleju. Nie można tego bagatelizować, ponieważ w takiej postaci, paliwo zatyka filtry, co z pewnością przysporzy wielu nieprzyjemnych sytuacji. Co więc zrobić, aby nie dopuścić do zamarzania oleju napędowego?

Tankowanie tylko na sprawdzonych stacjach

Zamarzanie oleju napędowego jest uzależnione w największym stopniu od jego rodzaju oraz jakości. Wiele słyszy się o tak zwanym ”chrzczonym” paliwie. Dodatek wody może być zimą czynnikiem destrukcyjnym. Dlatego też nie warto szukać kilkugroszowej oszczędności i tankować wyłącznie na sprawdzonych stacjach. Dobierają one bowiem olej odpowiedni dla określonych pór roku. Zimą dostępne jest paliwo zawierające dodatki do diesla zwiększające jego odporność do około -20 stopni Celsjusza.

Wzbogacenie oleju o depresator

W celu zapewnienia sobie gwarancji, że olej nie zamarznie nawet w bardzo mroźnych warunkach, najlepiej zakupić depresator do diesla. Jest to płyn, który ma za zadanie obniżenie temperatury płynności paliwa. Związki w nim zawarte zapobiegają bowiem gęstnieniu parafiny, co umożliwia zachowanie właściwej konsystencji oleju napędowego. Takie dodatki do diesla powodują, że staje się on odporny na mrozy sięgające nawet -40 stopni Celsjusza. Tym samym znacznie ułatwiają poranne odpalenie silnika oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii.
W celu aplikacji zazwyczaj wystarczy wlać do zbiornika paliwowego jedynie 50 ml preparatu na aż 50 litrów oleju. Jest to więc sposób na bardzo ekonomiczną ochronę samochodu.

Zawsze pełen bak

Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie zamarzania oleju napędowego, jest utrzymywanie zawartości baku na jak najwyższym poziomie. Im więcej mamy go w zbiorniku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zmieni swą konsystencję. Jest tak, ponieważ kiedy w baku nie ma wolnej przestrzeni, woda nie ma możliwości parowania i osadzania się przy tym na ściankach zbiornika. W przeciwnym razie, kiedy auto pozostanie w stanie spoczynku, skroplona ciecz zamarznie. Warto więc zadbać, by bak zawsze był pełen, a olej wzbogacony został o depresator do diesla, który możesz znaleźć tutaj: https://www.dexoil.pl/do-diesla/depresatory

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**