Co zwiększa spalanie w aucie?

Przedsiębiorstwom i firmom zależy na tym, żeby auta należące do floty zużywały jak najmniej paliwa. Jeżeli spalanie wzrasta, wzrastają koszty utrzymania, dlatego należy sprawdzić jaka jest tego przyczyna – być może awaria albo niewłaściwy sposób eksploatacji samochodu.

Zwiększone zużycie paliwa może być spowodowane uszkodzonymi wtryskiwaczami, które w silnikach diesla są odpowiedzialne za dawkowanie paliwa. Dodatkowo są najdroższym elementem osprzętu silnika, a ich awaria wiąże się z wysokimi kosztami. Wydatki można zmniejszyć poddając te części regeneracji. Uszkodzone wtryskiwacze powodują nierówną pracę silnika na biegu jałowym, zatem układy wydechowy wyrzuca dużo większą ilość spalin.

Zwiększa się poziom oleju silnikowego, a uruchomienie pojazdu przebiega z większym trudem. Najlepszym rozwiązaniem są nowe wtryskiwacze i ich montaż albo regeneracja starych w specjalistycznej firmie. Kolejną rzeczą mającą wpływ na spalanie jest niesprawna klimatyzacja, ponieważ znacząco obniża silnik, który zużywa od 2 do 4 litrów paliwa więcej na każde 100 kilometrów. Jest to szczególnie zauważalne podczas gorącego lata i uruchomionej klimatyzacji. Do największego obciążenia dochodzi, kiedy kierowca tuż po wejściu do nagrzanego słońcem samochodu uruchamia klimatyzację i ruszą w drogę. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby otwarcie drzwi na kilka minut w celu wyrównania temperatury wewnątrz samochodu do takiej, jaka jest na zewnątrz.

Przy niesprawnej klimatyzacji układ zwiększa spalanie, ale niestety we wnętrzu kabiny nie jest odczuwalne jego działanie. Do przyczyn zalicza się wtedy zbyt małą ilość czynnika chłodzącego, niedrożny osuszacz w układzie albo fatalny stan filtra kabinowego. Kolejną przyczyną zwiększonego zużycia paliwa jest zabrudzony filtr powietrza, który ma ogromny wpływ na pracę silnika, ponieważ jeżeli jest brudny i dawno nie wymieniany to utrudnia zasysanie powietrza przez silnik, co ma wpływ na niewłaściwy dobór mieszanki. Uszkodzona świeca żarowa, która jest stosowana w dieslach podgrzewa komory spalania, aby mogło dojść do zapłonu. Jeżeli psuje się jedna świeca to powoduje utrudniony rozruch auta i automatycznie zwiększa spalanie. Natomiast w silnikach benzynowych stosuje się świece zapłonowe do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. W przypadku starych i mocno zużytych – wzrasta spalanie.

Ponadto sonda lambda może wpływać na poziom spalania. Na podstawie wskazań sondy komputer silnika ustala proporcje pomiędzy tlenem a paliwem, tworząc w ten sposób mieszankę paliwowo-powietrzną. Jeżeli ten element jest uszkodzony, komputer otrzymuje wówczas fałszywe sygnały, dobierając zbyt bogatą mieszankę, przez co silnik auta słabnie, a spalanie w ruchu miejskim znacząco wzrasta. Dodatkowo należy przeanalizować pojazd, czy nie dochodzi do zbędnego zużycia paliwa na biegu jałowym oraz do niepotrzebnej eksploatacji silnika na wysokich obrotach. W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwom zależy na obniżeniu kosztów obsługi samochodów służbowych warto skorzystać z nowoczesnych systemów lokalizacji samochodów oferowanych przez firmę Finder S.A, która jest liderem tego segmentu na rynku. Dzięki takiej usłudze można w skuteczny sposób monitorować i zarządzać flotą, bez względu na to iloma samochodami dysponuje firma.

Źródło: Finder S.A – monitoring samochodów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**