Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy samochodem?

W czasie jazdy samochodem zabronione jest trzymanie telefonu komórkowego w dłoni – zarówno do dzwonienia, jak i do pisania wiadomości SMS. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by móc rozmawiać z innymi osobami w przez telefon w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Bezpieczeństwo podczas jazdy to sprawa nadrzędna i to na tym przede wszystkim trzeba skupiać swoją uwagę. W wielu krajach Unii Europejskiej (także w Polsce) trzymanie telefonu w ręku przez kierowcę jest karane mandatami i punktami karnymi. Głównie dlatego, że grozi to wypadkiem i zagrożeniem życia – zarówno swojego, jak i innych osób na drodze. W naszym kraju tego rodzaju zakaz znajduje się w Kodeksie Drogowym (art. 45 pkt 2). Trzymanie telefonu komórkowego w dłoni ogranicza pełną kontrolę nad pojazdem oraz opóźnia reakcje na różnego rodzaju zdarzenia drogowe. Jednak znaleziono na to bezpieczne rozwiązanie. Obecnie można używać telefonu i jednocześnie kierować samochodem: wystarczy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Zaopatrzyć można się na przykład w zestaw głośnomówiący albo słuchawki bluetooth. Dzięki temu można właściwie kontrolować auto i komfortowo rozmawiać przez telefon. Na czym dokładnie polega użytkowanie tego rodzaju sprzętów? Zostanie to przedstawione poniżej.

Słuchawka Bluetooth

Jest to bezprzewodowa słuchawka (zakładana na ucho) z mikrofonem. Jest ona uniwersalna, gdyż można wykorzystywać ją zarówno do rozmów telefonicznych, jak i do słuchania muzyki (w aucie i poza nim). Może być ono mono- albo stereofoniczna. Ta druga pozwala na lepszą transmisję dźwięku. W zależności od modelu słuchawka jest albo dopasowywana do kształtu ucha, albo posiada możliwość wymiennego uchwytu. W czasie jej wyboru należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

 • czas pracy bez ładowania (powinno być to przynajmniej kilka godzin)
 • ergonomia – czyli dobre przystosowanie do ucha
 • waga (im słuchawka lżejsza, tym wygodniejsza)
 • standard Bluetooth (najlepiej 4.1- 5.0)
 • obsługiwanie przez słuchawkę technologii NFC (co ułatwia parowanie telefonu i odbiornika)
 • możliwość nawiązywania i kończenia połączeń telefonicznych jednym przyciskiem

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość posiadania aplikacji, która będzie sterować słuchawką – jednak nie jest to wymagane.

Zestaw głośnomówiący

Jest to kolejna opcja pozwalająca na prowadzenie rozmów w samochodzie bez odrywania rąk od kierownicy. I tak na przykład zestaw głośnomówiący Mazda pozwala na wykorzystanie technologii Bluetooth: czyli sprawowanie telefonu z zestawem. Jest to o wiele wygodniejsze niż połączenie przewodowe. Dzięki zestawowi kierowca może swobodnie dzwonić, ale też korzystać z innych funkcji smartfona. Wybierając zestaw głośnomówiący należy zwrócić uwagę na to:

 • czy dany egzemplarz jest kompaktowy (jest wygodniejszy)?
 • jak konkretny model komunikuje się z telefonem?
 • w jaki sposób montuje się zestaw (na osłonie przeciwsłonecznej czy na kokpicie)?
 • czy zestaw obsługuje kilka urządzeń jednocześnie (np. dwa telefony)?
 • czy dany model posiada wyświetlacz (który jest wygodniejszy w obsłudze)?

Wśród opcji, które nie są koniecznie, ale są mile widzianymi udogodnieniami wymienić można to, czy zestaw posiada funkcje takie jak: automatyczne włączanie sprzętu po wejściu do auta, redukcję szumów, moduł GPS do obsługi nawigacji. Niezależnie od tego, które z powyższych rozwiązań do rozmów przez telefon w aucie się wybierze, najważniejsze jest to, by stale z niego korzystać. Należy odejść od nawyku trzymania telefonu w ręce i postawić na całkowite bezpieczeństwo jazdy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**