Jak działa nawigacja satelitarna?

Określanie pozycji i wyznaczanie kursu na podstawie obiektów znajdujących się wysoko ponad naszymi Głowani, nie jest pomysłem nowym. Już tysiące lat temu do nawigacji wykorzystywane były gwiazdy. Rozwój technologii kosmicznej umożliwił zastąpienie gwiazd satelitami.

Systemy nawigacji satelitarnej są z powodzeniem wykorzystywane od prawie 40 lat. Rozwój rynku urządzeń mobilnych spowodował, że liczba użytkowników nawigacji dynamicznie wzrosła. Jednak niewielu użytkowników zastanawia się skąd telefon lub inne urządzenie zna ich pozycję.

Jak działa system nawigacji satelitarnej?

Na system nawigacyjny składają się satelity, stacje naziemne oraz odbiorniki sygnału. Satelity poruszają się po określonych  orbitach. W każdym momencie system zna ich dokładna pozycję. Dodatkowo położenie satelitów jest monitorowane przez naziemne stacje radarowe.

Odbiorniki sygnału satelitarnego to niewielkie urządzenia wykorzystywane przez użytkowników końcowych. W przeszłości korzystanie z systemu wymagało zakupu dedykowanego urządzenia. Jednak aktualnie wystarczy smartfon lub tablet. Odbiorniki nasłuchują sygnałów nadawanych przez satelity. Na ich podstawie obliczają odległość od nadajników i wyznaczają dokładną pozycję, która następnie wyświetlana jest na ekranie. Aby zapewnić oczekiwaną dokładność odbiorniki komunikują się z co najmniej czterema satelitami jednocześnie.

Nawigacja satelitarna to nie tylko GPS

Systemy nawigacji satelitarnej kojarzone są głównie z amerykańskim systemem GPS. Jednak konkurencja nie śpi i kolejne kraje pracują nad własnymi rozwiązaniami. Chiński „Baidou”, rosyjski „GLONASS” lub europejski „Galileo” to systemy nawigacyjne, które już niebawem mogą przełamać monopol Amerykanów. Jednak nie należy przewidywać, że w przyszłości na niebie pojawi się jeszcze więcej systemów. Ich budowa to przedsięwzięcie niezwykle drogie i trudne.

Spośród aktualnie budowanych systemów szczególnie ciekawie zapowiada się ten budowany przez kraje Unii Europejskiej. I to nie tylko dlatego, że będzie to jedyny system „cywilny”. Przede wszystkim dlatego, że jego dokładność ma być wielokrotnie wyższa, od tej oferowanej przez rozwiązania konkurencyjne.

Duży wybór odbiorników

Zupełnie inaczej wygląda rynek odbiorników. Na rynku dostępnych są tysiące urządzeń, które umożliwiają odbiór sygnału nadawanego przez systemy satelitów. Ciągle dostępne są urządzenia przeznaczone wyłącznie do określania pozycji i wyznaczania tras. Jednak rozwój rynku smartfonów i tabletów sprawił, że urządzenia te skutecznie wypierają tradycyjne odbiorniki.

Smartfon lub tablet jako nawigacja? Nic prostszego. Wystarczy aplikacja nawigacyjna i bez problemu można w pełni korzystać z systemu. Aplikacje pozwalają na określanie i udostępnianie własnego położenia oraz wyznaczanie najlepszych tras.

Systemy nawigacyjne są coraz częściej wykorzystywane komercyjnie przez firmy kurierskie lub przewozowe. Natomiast firmy posiadające floty pojazdów używają systemów nawigacyjnych w celu zwiększenia efektywności i zmniejszenia kosztów.

Źródło: Allview.pl – Telefony komórkowe dual sim

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**