Nawigacja GPS – czym tak naprawdę jest?

Mówi się, że dziś bez nawigacji GPS transport byłby znacznie mniej efektywny, że traciłby swoje narzędzie pracy, że pogorszyłaby się sytuacja na świecie, którą odczułby także Kowalski, który nie jest zawodowym kierowcą. Poniekąd to prawda – nawigacja GPS to nie tylko pomoc kierowcom. To także pomoc wszystkim, którzy są związani z transportem. A de facto wszyscy związani jesteśmy z transportem drogowym, które dotyczy nawigacja GPS.

Dawniej, gdy GPS dostępny był tylko dla wojska, w obiegu były mapy. To one stanowiły główne źródło lokalizacji. Gdy technologia została rozpropagowana wśród zwykłych śmiertelników – nawigacja GPS natychmiast stała się topową pozycją wśród kierowców. Nie tylko zawodowych, ale także tych niedzielnych, którzy raz do roku korzystają z auta podczas podróży na wakacje.

Czym tak naprawdę jest nawigacja GPS? To nadajniki, które łączą się z satelitami, przesyłając informacje o pozycji na kuli ziemskiej. Specjalne oprogramowanie odczytuje te dane i umieszcza pozycję na wirtualnej mapie (jak można się domyśleć mapie drogi). Dzięki temu możemy zlokalizować punkt docelowy, a oprogramowanie zaprowadzi nas krok po kroku do ustalonego punktu. Niby proste, a jednak bardzo przydatne i co najważniejsze – skuteczne. Nawigacje GPS wymagają aktualizacji, zmian mapy. Z początku nie były tak dokładne – teraz stanowią prym i potrafią z metrową precyzją zaprowadzić nas do celu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**