Nawigacja podczas jazdy – prawo

Często słyszymy prawne kwestie poruszane wobec kierowców, który podczas jazdy wykonują różne czynności. W skład zakazów wchodzi używanie telefonów komórkowych bez zestawów głośnomówiących. Prawo jasno określa, że kierowca podczas jazdy ma mieć obie ręce na kierownicy – rozmowa przez telefon trzymany w ręce lub podtrzymywany głową przyciskającą aparat do barku to łamanie prawa.

Ciekawostką jest jednak fakt, że nie otrzymamy mandatu chociażby za trzymanie słuchawki od CB radia. Prawo jest w tej kwestii jasne i pozwala na rozmowę za pomocą mikrofonu CB, gdyż ten nie wchodzi w skład urządzeń prawnie zakazanych do użytku podczas jazdy. Skoro CB jest legalne, czy ustawianie GPS podczas jazdy autem także grozi mandatem? Specjalnie dla Was zapytaliśmy o to policjantów z wydziału drogowego, którzy odpowiedzieli nam w dość ciekawy sposób, prezentując całą sytuację.

Prawnie ustawianie GPS lub zmiana opcji podczas jazdy nie jest zabroniona. GPS nie wchodzi w skład urządzeń komunikacyjnych – sprzęty te nie zostały objęte ustawą, podobnie, jak CB. Policja więc nie ma prawa nagrodzić nas mandatem za chociażby zmianę adresu podczas jazdy czy przybliżanie mapy. Czy to bezpieczne? Na pewno nie. Pomijając prawo, ustawianie GPS to sprawa dyskusyjna – każdy kierowca zgodnie twierdzi, że najlepiej ustawiać GPS na postoju, gdyż to wymaga dużego skupienia. Oczywiście całym sercem podpisujemy się pod tym przestrzegając – nie prawo, a ludzka logika powinna zabraniać kierowcy zabaw z opcjami w GPS podczas jazdy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**