Telewizor 4K czy FULL HD? Jaki wybrać?

Telewizory 4K to przede wszystkim bardzo wyraźny obraz i dokładne odwzorowanie nawet najmniejszych elementów. Technologia Ultra High Definition pozwala oglądać obraz z małej odległości i stosować tanie polaryzacyjne okulary. Telewizory 4K nadal są dość drogie, ale w zestawieniu z FULL HD wypadają naprawdę dobrze. Pytanie brzmi natomiast, który telewizor będzie lepszy?

FULL HD i 4K – jakie są różnice?

Telewizor FULL HD wyświetla obraz w rozdzielczości 1920×1080, natomiast 4K w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (dla telewizji) i 4096 x 2160 pikseli (dla kina cyfrowego UHD). Telewizor wyposażony w ekran FULL HD dysponuje 20 milionami pikseli, a 4K ma ich 80 milionów, co czyni go najdokładniejszym telewizorem na świecie. Czterokrotnie większa ilość pixeli przekłada się też znacząco na lepszą jakość obrazu i wyższy komfort oglądania. Do telewizora FULL HD w technologii 3D trzeba kupić drogie okulary migawkowe. Telewizor 4K 3D będzie można oglądać z tanimi okularami, więc koszt dodatków się zmniejszy. Dodatkowo widz musi zachować odpowiednia odległość od ekranu FULL HD. W przypadku 4K widz możesz siedzieć bliżej, a nawet powinieneś, bo dzięki temu zobaczysz wszystkie szczegóły obrazu.

 

FULL HD czy 4K?

Masz przed sobą dwie technologie i zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać? Musisz polegać przede wszystkim na swoich potrzebach i możliwościach. To one będą w tym przypadku najważniejsze.

 

Telewizor 4K kup wtedy, gdy:

 

  • Masz większy budżet i możesz inwestować w multimedia w rozdzielczości 4K i pojemne nośniki pamięci.
  • Masz mały pokój, ale chcesz ustawić w nim duży telewizor.
  • Zależy Ci na maksymalnie dobrej jakości obrazu.
  • Chcesz zaoszczędzić na okularach 3D.

 

Telewizor FULL HD kup wtedy, gdy:

  • Masz mniejszy budżet.
  • Posiadasz duży pokój i możesz ustawić w nim fotele w odpowiedniej odległości od telewizora.
  • Nie chcesz inwestować w nowe materiały multimedialne w rozdzielczości 4K.

 

Jeżeli wiesz już jaki telewizor wybrać i padło akurat na 4K, to musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim telewizor taki powinien być wyposażony w naprawdę wydajny procesor, dobry algorytm skalowania oraz porty HDMI 2.0. Telewizor 4K będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli myślisz nad rozrywką przyszłościowo. Można powiedzieć, że ta technologia jest już standardem i warto w nią zainwestować. Tym bardziej, że ok. roku 2020 zaprezentowane zostaną telewizory 8K, czyli takie, które wyposażone są w 16 razy więcej pixeli niż FULL HD. Za cztery lata technologia FULL HD będzie już po prostu przestarzała, a 4K średnia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**