W zdrowej karoserii, zdrowe auto – porady blacharskie

Samochód to nie tylko liczba koni mechanicznych skrytych pod maską. To także wygląd zewnętrzny. Poza troską o wszystkie sprawy związane z mechaniką, nie można zapomnieć o tym, jak auto się prezentuje Przecież to poniekąd nasza wizytówka.

Jeśli zależy nam, aby pojazd lśnił przez długie lata, musimy dbać o jego karoserię – i to regularnie. Jak to zrobić? Poniżej szczypta wiedzy, która pomoże nam w utrzymaniu nienagannego wyglądu naszego samochodu.

Po pierwsze trzeba powiedzieć rzecz najważniejszą, aczkolwiek wydaje się, że często zapominaną – powłoka lakiernicza na karoserii to nie tylko dekoracja. To główna ochrona przed korozją, odbarwieniami i zadrapaniami. Stłuczka czy niezbyt pewne parkowanie może zdarzyć się przecież każdemu, jednakże największy wpływ na niszczenie lakieru mają czynniki zewnętrzne. W lato gorące słońce rozszerzy lakier, natomiast podczas zimy nastąpi jego skurczenie. Wniosek jest zatem bardzo prosty – o lakier należy dbać bez względu na porę roku.

Dbać – nie znaczy używać obojętnie jakich detergentów. Gama dostępnych na rynku środków jest tak duża, że w przypadku małej wiedzy w tym zakresie najlepiej skorzystać z fachowego serwisu blacharsko-lakierniczego – http://dacia.jaszpol.pl/uslugi-i-serwis/uslugi-blacharsko-lakiernicze.html. Serwisanci dopasują specjalistyczny preparat, który poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami (zaschnięte błoto lub asfalt). W lakiernictwie warto postawić na sprawdzonych producentów. Korzystanie z półśrodków rozwiąże problem jedynie chwilowo i narazi nas tylko na dodatkowe koszty w przyszłości. Pamiętajmy, że decydując się na usługi w warsztacie dostaniemy gwarancję na perforację blach karoseryjnych i powłoki lakiernicze.

Sam proces pielęgnowania karoserii prócz umycia składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest polerowanie, które jest procesem stosunkowo długim aczkolwiek cierpliwość popłaca, a efekty po takim zabiegu widać gołym okiem. Aby te efekty jeszcze dodatkowo wzmocnić warto zdecydować się na woskowanie. Dzięki niemu z lakieru zostanie wydobyta głębia, a powłoka z wosku uchroni go przed działaniem niekorzystnych promieni UV i zapobiegnie nadmiernemu przywieraniu brudu.

Główny wniosek jest taki, że jeśli chcemy należycie zadbać o samochód, musimy liczyć się z kosztami. Patrząc jednak na to z drugiej strony, skrupulatne dbanie o karoserię naszego auta, uchroni nas od dużo większych kosztów w przyszłości, gdy blacha zacznie korodować, a standardowe zabiegi maskujące nie zdziałają cudów. Troskę o blachę i lakier najlepiej powierzyć specjalistom. Unikniemy niepotrzebnych rozczarowań, a auto będzie wyglądało jak z salonu przez wiele lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**