Wybieramy profesjonalny warsztat samochodowy, czyli na co zwrócić uwagę u mechanika

Wydawać by się mogło, że duża liczba warsztatów samochodowych funkcjonujących na rynku zapewni szybką i profesjonalną naprawę samochodu. Jednak są warsztaty i warsztaty. Problem w tym, aby wybrać takiego mechanika, który nie tylko prawidłowo zdiagnozuje i profesjonalnie usunie usterkę w naszym samochodzie, ale przede przy wystawianiu rachunku nie puści nas z torbami. Jak więc wybrać ten właściwy i kompetentny warsztat samochodowy?

Niczym wygrana w totka

Przede wszystkim tańszy nie oznacza lepszy, a droższy nie zawsze gwarantuje satysfakcję. Wybieranie warsztatu samochodowego to w zasadzie loteria, jednak można zniwelować ryzyko trafienia na nieuczciwego mechanika, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Porozmawiajmy o samochodzie

Pierwszym symptomem, że trafiliśmy na dobrego fachowca jest sposób, w jaki rozmawia on z klientem. Profesjonalista nie ograniczy się jedynie do ustalenia konkretnego dnia oraz godziny przyjęcia samochodu do serwisu, ale również zrobi dokładny wywiad, dopytując o przeszłość auta, dotychczas przeprowadzane naprawy, wymiany części, itp. Dopyta również o warunki, w jakich samochód jest eksploatowany oraz o nasze preferencje podczas jazdy, a więc styl. To wszystko pozwoli mu ustalić okoliczności wystąpienia awarii oraz umożliwi przystąpienie do właściwej diagnostyki samochodu. Ta z kolei pozwoli podać szacunkowy koszt oraz czas realizacji usługi.

Na piśmie i w bezpieczny sposób

Jak najszybciej poznać, czy mamy do czynienia z profesjonalnym warsztatem samochodowym? Jeżeli pracownicy konkretnego zakładu sporządzają protokół zdania auta oraz zlecenie naprawy, wówczas możemy mieć pewność, że nie trafiliśmy na warsztatowych naciągaczy. Profesjonaliści będą także mieli na uwadze bezpieczeństwo klienta, a więc nie wymienią np. klocków hamulcowych na tanie, chińskie podróbki, które mogą stwarzać zagrożenie podczas jazdy. Jak wynika z wielu przeprowadzonych testów drogowych, zastosowanie tanich, niewiadomego pochodzenia klocków hamulcowych zamiast części renomowanych producentów, znacznie wydłużyło drogę hamowania samochodu, stwarzają tym samym niebezpieczeństwo dla kierującego oraz innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku układu hamulcowego oraz zawieszenia nie warto oszczędzać na częściach. W końcu chodzi o nasze zdrowie oraz życie – przekonuje ekspert od części samochodowych w iParts.pl.

Nic bez naszej zgody

Podczas naprawy konkretnej usterki mogą również pojawić się inne uszkodzenia części lub całych podzespołów, które mogą wpłynąć na prawidłową pracę samochodu. Każdy profesjonalny mechanik nie podejmuje się usunięcia usterek nie zawartych w zleceniu naprawy bez konsultacji z klientem i bez jego zgody, w myśl zasady: klient nasz pan. Ponadto fachowiec, po dokonaniu wymiany konkretnych części powinien pokazać je klientowi, potwierdzając ich zużycie i konieczność wymiany na nowe.

Podstawa to dobry research

Jak więc widać, nie wystarczy jedynie oddać samochodu do pierwszego lepszego warsztatu. Trzeba również zadbać o swoje interesy i dobrze sprawdzić np. w internecie potencjalnego mechanika. Dobry research to podstawa. Pozwoli nam uniknąć nieuczciwych warsztatów, żerujących jedynie na nieświadomych klientach.

1 Komentarz do Wybieramy profesjonalny warsztat samochodowy, czyli na co zwrócić uwagę u mechanika

  1. Niestety nadal jest dużo warsztatów, które nie działają profesjonalnie i często naciągają swoich klientów. Warto szukać dobrego i sprawdzonego mechanika, u którego będziemy spokojni o stan naszego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


**